b.png
c.png
d.png
e.png
a.png
PlayPause

Ustawa o VAT

Znowelizowana ustawa o VAT obowiązująca od 1 maja 2004 r. wprowadziła pojęcia dostawa towarów i dostawa usług, czego konsekwencją jest zmiana obowiązków stron umowy leasingu w zakresie zapłaty podatku VAT.

Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeśli umowa przewiduje, że prawo własności zostanie przeniesione w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty przez umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub inne umowy o podobnym charakterze rozumie się umowy w wyniku których, zgodnie z przepisami o podatku dochodowym, odpisów amortyzacyjnych dokonuje Korzystający oraz umowy leasingu w rozumieniu tych przepisów, których przedmiotami są grunty.

W myśl tych zapisów leasing finansowy jest dostawą towarów, a zatem obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru, czyli w leasingu finansowym (podatkowym) należy uiścić cały podatek VAT od rat kapitałowych i odsetkowych z chwilą dostawy towaru. Dostawą usług jest każda czynność będąca świadczeniem na rzecz innej osoby fizycznej, prawnej lub jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej, która nie jest dostawą towarów.

Opcja nabycia nie ma znaczenia dla klasyfikacji.

Podatek VAT doliczany jest do każdej raty leasingowej.

A zatem leasing operacyjny (podatkowy) jest dostawą usług i podatek VAT doliczany jest do każdej raty leasingowej.